Tarasowe okna czy tarasowe drzwi?
Jedno, jak i drugie określenie jest poprawne. Podobnie możemy mówić o oknach balkonowych i o drzwiach balkonowych. Obecnie okna tarasowe to jedne z podstawowych okien w domu. Najczęściej są montowane w salonie, a więc w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu, wypoczywamy, przyjmujemy znajomych. Okna tarasowe pozwalają wyjść z domu na teren do niego przyległy, na taras lub do ogrodu. Z okien tarasowych rozpościera się najlepszy widok na okolice. Najczęściej są usytuowane od strony południowej lub zachodniej, co zapewnia dobre nasłonecznienie i pozwala na popołudniowy relaks. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że okna tarasowe łączą nas ze światem.
O czym pomyśleć podczas projektowania domu?
Przy projektowaniu dużą uwagę należy przywiązać do usytuowania domu względem stron świata oraz szerokości oraz wysokości okna tarasowego zapewniającego widok na ogród. Dlatego w naszej ofercie możecie Państwo znaleźć okna tarasowe o niestandardowo dużych rozmiarach.
Zintegrowane Drzwi Centor składane - do zewnątrz
Składane do zewnątrz Drzwi Zintegrowane Centor pozwalają na całkowite zintegrowanie domu z otaczającym nas światem. Szerokość ograniczona jest jedynie konstrukcją budynku, a wysokość to 228cm.
Drzwi Centor zintegrowane są z bocznymi kasetami, w których umieszczane są wysuwane moskitiery i/lub rolety materiałowe. Więcej informacji o drzwiach Centor znajdziecie Państwo w zakładce Drzwi Zintegrowane Centor.
Alternatywnie Okna składane - do wewnątrz
Okna składane do wewnątrz, czyli okna harmonijkowe pozwalają na uzyskanie możliwie największej otwartej przestrzeni przy względnie niskich kosztach. Najlepiej widać to, kiedy są całkowicie otwarte, wówczas salon sprawia wrażenie otwartego na świat. To sprawdzone rozwiązanie dla osób chcących korzystać z niczym nieograniczonej przestrzeni między salonem a tarasem.
Okna harmonijkowe nie są przystosowane do montowania przeszkleń o dużych szerokościach (maksymalnie szerokość ta może wynosić 90 cm), natomiast budowa skrzydeł i ram jest podobna do tej, jaką spotykamy w oknach standardowo otwieranych. Próg okna harmonijkowego, podobnie jak w oknie balkonowym, może być niski, zrównany z poziomem podłogi.
Okno uchylno-przesuwne typu PSK
Okno uchylno-przesuwne typu PSK jest rozwiązaniem często spotykanym w Polsce, stosowanym już od lat 90. XX wieku. Dzięki systemowi PSK jest możliwe przesuwanie skrzydła o wadze do 200 kg i wysokości do 225 cm. Budowa skrzydła i ramy nie różni się od tego, co spotykamy w standardowo otwieranych oknach balkonowych. Podobnie, po zamknięciu tego okna, skrzydło stałe ruchome pozostają w jednej płaszczyźnie.
Mechanizm otwierania jest następujący – najpierw zostaje uchylone skrzydło, potem dół skrzydła odsuwany jest od ramy, w końcu całe skrzydło jest przesuwane na skrzydło stałe. Chcąc sprostać wymaganiom naszych Klientów, w 2001 roku wprowadziliśmy na rynek okna typu PSK ze skrzydłami przesuwanymi na ścianę oraz połączenie w jednej ramie skrzydła rozwieranego skrzydła uchylno-przesuwnego ze słupkiem ruchomym. W rezultacie otrzymaliśmy szerokość światła przejścia po otwarciu skrzydeł zaledwie 6cm mniejszego od szerokości wykończonego otworu w świetle elewacji, przy szerokości okna powyżej 3 m.b. To rozwiązanie stosujemy od kilkunastu lat, a pierwsze z zamontowanych przez nas okien nadal działają bez zarzutu.
Okno podnoszono-przesuwne typu HS
Okna podnoszono-przesuwne typu HS to okna systemowe o szerokości do 580cm w przypadku dzielonych ½ do ½ , a w przypadku podziału ¼ / ¼ / ¼ /¼, o szerokości do 11,5 metra oraz wysokości do 268 cm. Zaletą tego systemu jest też to, że pozwala na przenoszenie znacznych ciężarów skrzydeł przesuwanych. Obecnie decyduje się na nie coraz więcej osób budujących nowe domy.
Co wyróżnia okna HS? Budowa ramy i skrzydeł jest zupełnie inna niż w standardowo otwieranych oknach, skrzydła przesuwne są umieszczone w innej płaszczyźnie niż stałe, natomiast rama jest o grubości ponad podwójnej grubości skrzydeł. W odróżnieniu od drzwi typu PSK, drzwi podnoszono-przesuwne HS wyróżniają niskim progiem, którego najwyższy element może wystawać zaledwie 1 cm ponad poziom gotowej podłogi.
W przypadku systemu HS istnieje możliwość konstruowania drzwi o jeszcze większych gabarytach. Co więcej, dopuszczalnych jest wiele konfiguracji okien typu HS, w tym możliwość łączenia skrzydeł pod kątem prostym ze słupkiem ruchomym, gdzie po odsunięciu skrzydeł narożnych uzyskujemy wolną przestrzeń. Niewątpliwą zaletą okien HS jest to, że dają największe możliwości widoku przez zamknięte okno tarasowe.